مدیر موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار استان ایلام در نشستی خبری با اصحاب رسانه، پس از تبریک هفته ی دفاع مقدس و محکوم کردن حادثه ی تروریستی اهواز و عرض تسلیت به عموم هموطنان، گفت: موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی ایثار استان ایلام با مساحت ۱۳۵۹۲ متر مربع و ۹۱۰۰ متر زیر بنای مفید در سال ۱۳۹۳ با حضور حجت الاسلام والمسلمین شهیدی، معاون رئیس جمهور و ریاست عالی بنیاد با هزینه ی قریب به ۱۱ میلیارد تومان از محل اعتبارات استانی و ملی افتتاح و به بهره برداری رسید.

وی اهداف اصلی بنیاد شهید از ایجاد موسسه ایثار را تجمیع خدمات درمانی و ورزشی به جامعه ی ایثارگری، خدمت بی منت همراه با تکریم، توانبخشی جانبازان و ایجاد روحیه ی نشاط و شادابی در ایثارگران عنوان کرد که موسسه ایثار استان ایلام در راستای تحقق این اهداف، در سه حوزه ی فرهنگی، ورزشی و توانبخشی ایجاد گردید.

جعفرزاده افزود: موسسه ایثار استان ایلام در حوزه ی درمان و توانبخشی با راه اندازی مراکز هیدروتراپی، فیزیوتراپی، کاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، درمانگاه عمومی و داروخانه؛ با بکارگیری پزشکان و کارشناسان مجرب و با بهترین تجهیزات و امکانات در غرب کشور در حال ارائه خدمات به جامعه ایثارگری و عموم مردم استان است.
وی تاکید کرد: در ۶ ماهه ی نخست سال ۹۷ قریب به ۶۵۰۰ هزار نفر از ایثارگران از این خدمات درمانی و توانبخشی بهره مند شدند.

مدیر موسسه ایثار استان ایلام در خصوص طرح پایش سلامت ایثارگران گفت: در راستای اجرای طرح ویزیت در منزل، ۱۴ پزشک طرف قرار داد موسسه در تمام شهرستان های تابعه به صورت ماهانه در حال خدمات رسانی هستند که در سال ۹۶، ۱۲۹۸۳ نفر و در ۶ ماهه ی نخست سال ۹۷، قریب به ۴۰۰۰ نفر از جانبازان، والدین و همسران شهدا از خدمات این طرح بهره مند گشته اند.
وی همچنین تاکید کرد که در راستای اجرای تفاهم نامه همکاری بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارت درمان و آموزش پزشکی؛ با همت مدیر کل بنیاد استان و دستور ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی مقرر گردیده است در آینده نزدیک کلینیک تخصصی در محل موسسه ایثار استان راه اندازی گردد.

جعفرزاده در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به ارائه خدمات ورزشی به خانواده ی ایثارگران گفت: از ابتدای سال ۹۶ تاکنون بیش از ۴۰۰۰۰ نفر از ایثاگران و خانواده هایشان از خدمات رایگان ورزشی در سالن های فوتسال و والیبال _ رزمی _ تیراندازی _ دارت و تنیس _ آمادگی جسمانی و استخر شنا؛ که دارای بروز ترین تجهیزات و مربیان مجرب می باشند؛ بهره مند شده اند.
وی افزود: در راستای اجرای دستور ریاست عالی بنیاد شهید و مدیر عامل محترم موسسه برنامه ی اختصاصی سانس های رایگان ایثارگران، جمعا ۳۱ سانس در هفته و ۱۲۴ سانس در ماه در نظر گرفته شد. وی همچنین با بیان اینکه در راستای ایجاد فضای امید و نشاط در بین جانبازان ۷۰ درصد ، ۳ سانس رایگان در هفته همراه با آموزش شنا در استخر ایثار استان برای این عزیزان  اختصاص داده شده است، اشاره نمود: کسب مقام سوم مسابقات کشوری جانبازان توسط یکی از این عزیزان از نتایج این طرح می باشد.

مدیر موسسه ایثار ایلام در راستای ارائه خدمات فرهنگی، با اشاره به طرح محسنین، افزود: در این طرح جهت تکریم جانبازان ۷۰ درصد با اولویت ضایعه نخاعی، شرایط لازم برای اسکان و تغذیه جانباز و خانواده ی ایشان به مدت سه شبانه روز در شش استان معین (خراسان رضوی، مازندران، کرمانشاه، فارس، سمنان، کردستان) فراهم می گردد.
طاهر جعفرزاده اظهار داشت با تامین اعتبار یک میلیارد تومانی از محل اعتبارات استانی و رایزنی مدیر کل محترم بنیاد استان با بنیاد شهید مرکز جهت تخصیص اعتبار برای تکمیل پروژه سالن آمفی تئاتر و موزه ی شهدای این موسسه، از افتتاح این پروژه در آینده ی نزدیک خبر داد.